تخم مرغ از تولید تا بسته بندی

تخم مرغ چه خاصيتها و چه استفاده هايى داررد؟
تخم مرغ در آشپزى زياد مصرف مى شود، با تخم مرغ غذاهاى عالى و ممتاز مثل املت ، كوكو، خاگينه و دلمه تخم مرغ و دسرهاى مختلف و كرم و انواع نانهاى شيرينى درست مى كنند،
بعلاوه با زرده تخم مرغ سوس مايونز و ((سابايون )) درست مى كنند، خلاصه زرده تخم مرغ سوس و پتاژ را سفت مى كند حال آنكه سفيده تخم مرغ ژله و بويونهاى گوشت را صاف و روشن مى كند.سفيده تخم مرغ را اگر زياد بزنند كه به صورت برف در آيد باعث ورآمدن بيسكويت و نانهاى شيرينى مى شود.

تخم مرغ اگر تازه باشد از غذاهاى سالم و سرشار از مواد غذايى است كه با مصرف آن تمام موادى را كه بدن لازم دارد به آن مى رساند: مثل : آب ، پروتئين ، املاح معدنى ، ماده گرانبهاى لسيتين و ويتامينهاى آ، ب ، د.
چون تخم مرغ داراى مواد پروتئين كامل مى باشد مى تواند جانشين گوشت و ماهى شود و چنانكه مى دانيد پروتئين گوشت و ماهى از موادى است كه براى رشد و مرمت بدن لازم است .
به همين علت است كه بچه كوچك به شرط اينكه در مقابل اين غذا حساسيت نداشته باشد مى تواند هر هفته چند تخم مرغ بخورد.
يكى از پزشكان متخصص در بيماريهاى كودكان كه آمريكايى است و نامش ‍ دكتر اسپاك مى باشد براى بچه هاى كوچك توصيه مى كند، كه هر روز تخم مرغ مصرف نمايند.
سرعت هضم تخم مرغ بستگى به تازه بودن تخم مرغ و طريقه و روش و درجه پختن آن دارد
تخم مرغ اگر به صورت نيمرو و يا املت يا خاگينه تهيه شود هضم آن به سختى و اشكال صورت مى گيرد زيرا تخم مرغ در روغن داغ و در حرارت بالا پخته مى شود بنابراين كسانى كه داراى كبد حساسى هستند نبايد آن را بخورند.
وقتى تخم مرغ مى خواهيد بخريد سعى كنيد كه تخم مرغ تازه روز را بخريد ولو از شهر خارج شويد و براى خريد تخم مرغ به مزارع مرغدارى برويد به زحمت آن مى ارزد زيرا علاوه بر آنكه تخم مرغ تازه زود هضم مى شود و مواد ضرورى را به بدن مى رساند وقتى با تخم مرغ تازه غذا و يا شيرينى درست كنيد طعم خوشى به مذاق مى دهد.
اگر تخم مرغ را باز كرديد سفيده يا زرده آن زيادى ماند آن را از جريان هوا محفوظ كنيد و در جاى خنكى حفظ كنيد و هر چه زودتر آن را مصرف نماييد زيرا تخم مرغ وقتى از پوست در آمد چه سفيده چه زرده آن را اگر نپخته يا كم پخته باشد خيلى زود سمى مى شود

شما مى توانيد تازه بودن تخم مرغ را به طريق زير كنترل كنيد:
در ظرف آبى كه ده درصد آن نمك است يعنى اگر ظرف شما نهصد گرم آب دارد صدگرم آن بايد نمك باشد

تخم مرغها كه خام است در آب بيندازيد و به طرز قرار گرفتن آن در آب نمك توجه كنيد. تخم مرغ ها كه مال روز است در ته ظرف مى ماند، تخم مرغ هايى كه شش روز است يك طرف آن بالا مى آيد ولى باز هم در ته ظرف مى ماند ولى شما بايد آنها را مثل تخم مرغ تازه بدانيد.
اگر تخم مرغ ها يك ماهه باشد در وسط ظرف آب مى آيد و شناور مى ماند و سر آن به پائين متوجه مى شود.
تخم مرغهايى يك ماه و نيم از عمر آن گذشته است در سطح آب مى آيند و سر آنها به پايين متوجه مى شود.
تخم مرغهايى كه بيش از شش هفته از عمر آن گذشته است نصف تخم مرغ از آب بيرون مى آيد و بطور افقى در آب شناور است .
بطور كلى بدانيد كه هر قدر تخم مرغ تازه باشد كمتر هوا گرفته و در نتيجه وقتى در آب نمك آن را شناور كنيد چون هوا ندارد به ته ظرف مى رود و نمى تواند در آب شناور باشد و برعكس اگر كهنه بود از ته ظرف بالا آمده و شناور مى ماندتخم مرغ براى كبد بد است … نبايد بيش از سه تخم مرغ در هفته خورد..


تاريخچه تخم مرغ

تخم مرغ ، هسته حيات و زندگى است و كاملترين غذايى است كه خداوند آفريده است
از نظر غذاشناسان تخم مرغ يكى از مواد غذايى است كه سرشار از مواد حياتى است و در حجم كمى كه دارد همه مواد لازم براى بدن ما را در بر گرفته است زيرا از همين تخم مرغ است كه يك پرنده كوچك با تمام اعضاى كامل بدن به وجود مى آيد. تخم مرغ به استثناى ويتامين ث داراى تمام ويتامين ها و املاح معدنى و همچنين فسفر و آهن مى باشد ولى از نظر كلسيم زياد غنى نيست .
زرده تخم مرغ داراى حداكثر عناصر مغذى است ولى سفيده تخم مرغ فقط داراى پروتئين خالص است . چربى تخم مرغ كه داراى ازت و فسفر است در تمام زرده آن پخش شده است و داراى ارزش زيادى مخصوصا از نظر لسيتين مى باشد و چنانكه مى دانيد و دكتر گيلوردهاوزر غذاشناس نامى براى شما شرح داده است ، لسيتين مقوى سيستم اعصاب است .
تخم مرغ غذاى كاملى است و از نظر ارزش غذايى اگر با گوشت مقايسه كنيم داراى صد در صد مواد غذايى است در حالى كه گوشت داراى هشتاد و چهار درصد مواد غذايى است . دو عدد تخم مرغ را اگر بكشيم و وزن آن 115 گرم باشد معادل صد گرم گوشت يا ماهى و يا چهارصد گرم شير است .

تخم مرغ غذاى رشد بچه ها است و داراى چهار ماده اصلى براى رشد بدن است كه آن چهار ماده عبارت از: 1- لسيتين 2 – فسفر 3 – آهن 4 – ويتامين ها است . شما كه مادر هستيد به بچه هاى خود تخم مرغ بدهيد و بگوييد تخم مرغهايت را بخور كه بزرگ شوى .
تخم مرغ از نظر مواد قندى فقير است و با اينكه غذاى كاملى است چاق نمى كند و داراى مقدار كمى كالرى است يعنى يك تخم مرغ متوسط داراى 80 كالرى است . تخم مرغ به خوبى و سهولت هضم مى شود و چربى آن به سرعت جذب مى گردد. يك كودك شيرخوار چند ماهه چربيهاى مختلف را به سختى هضم مى كند ولى چربى تخم مرغ را بزودى هضم مى كند.
تخم مرغ بايد تازه باشد و خوب پخته باشد اگر كهنه باشد و خوب نپخته باشد هضم آن به كندى صورت مى گيرد و در بعضى اشخاص توليد عوارضى مى كند. بعضى از اشخاص در مقابل تخم مرغ حساسيت دارند و عوارض آن فورا به صورت كهير، اگزما، خارش پوست شروع مى شود. اينها بايد از مصرف تخم مرغ با همه فوايدى كه دارد خوددارى كنند. كسانى كه كبدى حساس دارند مى توانند تخم مرغ را هضم كنند زيرا تخم مرغ وقتى خورده شود ترشح كيسه صفرا را تقويت مى كند و همين ترشحات باعث هضم تخم مرغ مى شود.
كسانى كه از نظر كيسه صفرا كسالت دارند نبايد زرده تخم مرغ را بخورند. آنها بايد سفيده تخم مرغ زده را به شكل خاگينه و كوكو يا نان شيرينى بخورند.
تخم مرغ براى بچه ها و زنان آبستن يا شيرده و كسانى كه كار فكرى مى كنند و ورزشكاران مفيد است . اشخاصى كه كم خون و ضعيف هستند بايد براى تقويت خود تخم مرغ بخورند.
مقدار مصرف تخم مرغ حداكثر شش تخم مرغ است ولى كارگرانى كه كارهاى سخت بدنى مى كنند مى توانند در روزه دوازده تخم مرغ بخورند.
تخم مرغ را پانزده روز در تابستان و سه هفته در زمستان به طور متوسط در يخچال مى شود حفظ كرد.
تخم مرغ را اگر با آب بشوييد طبقه محافظ آن از بين مى رود و زودتر خراب مى شود. بنابراين تا قبل از مصرف آن را نشوييد و دستكارى نكنيد. ساده ترين طريقه حفظ تخم مرغ اين است كه آن را در يك كاغذ بپيچند و در جايى كه از جريان هوا محفوظ است نگه داريد يا آنرا در جاى مخصوص ‍ تخم مرغ در يخچال حفظ كنید.

 

..نقش بسته بندی تخم مرغ در حفاظت، حمل و نقل، بازاریابی، برندینگ و

نقش اصلی بسته بندی تخم مرغ را می توان حفاظت از تخم مرغ در طی مراحل حمل و نقل ،بازاریابی، انبار، توزیع و مصرف دانست. همچنین بسته بندی مناسب تخم مرغ با کاهش میزان رد و بدل شدن هوا بین پوسته تخم مرغ و محیط بیرون میتواند به ثبات بیشتر ترکیبات داخلی تخم مرغ و افزایش ارزش تغذیه ای تخم مرغ منجرشود. بنابراین بسته ندی مناسب میتواند به حفاظت بیشتر از سرمایه فرد تولید کننده منجرشود به علاوه نحوه طراحی کارخانه بسته بندی تخم مرغ از نظر به حداقل رساندن میزان آلودگی محصول نهایی٬ از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

تخم مرغ به طورطبیعی توسط غشای آهکی که آن را احاطه کرده است ، حفاظت میشود . علی رغم مقاومت و حفاظت نسبی توسط غشای آهکی تخم مرغ ، درطی حمل ونقل بخش زیادی از تخم مرغ ها دچار شکستگی یا ترک خوردگی میشوند. بنابراین ،بازار یابی اقتصادی تخم مرغ حکم به حفاظت هرچه بیشتر این محصول دربرابر شکستگی و ترک خوردگی دارد. بسته بندی تخم مرغ فرایند مهمی در ارتباط با تحویل تخم مرغ سالم و عاری از آلودگی به مصرف کنندگان دارد..

خصوصیات مواد مورد استفاده برای بسته بندی تخم مرغ

هر تخم مرغی باید بتواند تنفس کند به این معنی که روزنه های میکروسکوپی برروی پوسته آهکی تخم مرغ وجود دارند که هوا از طریق آن ها میتواند به تخم مرغ وارد و یا خارج شود. بنابراین، باید موادی دربسته بندی تخم مرغ استفاده شوند که مانع ورود هوا نشوند. مواد محافظ تخم مرغ باید تمیز و عاری از بو باشند تا سلامت محصول داخل خود را تضمین کنند امروزه نگاه کلی در صنعت تولید تخم مرغ به سمت کاهش آلودگی سالمونلایی تخم مرغ های تولیدی و نیز امکان انتقال آن ها از طریق بسته بندی های مناسب میباشد. آلودگی های موجود در مجتمع های بسته بندی و مواد اولیه بسته بندی تخم مرغ منبع اصلی آلودگی تخم مرغ ها و انتقال آن ها به مصرف کنندگان اعلام شده است. قابل بازیافت بودن مواد مورد استفاده در بسته بندی تخم مرغ نیز باید درنظر گرفته شوند. همچنین این مواد باید قدرت و استحکام کافی را در طی فرایند انبار و حمل و نقل تخم مرغ داشته باشند. مقاومت دربرابر رطوبت و دما های بالا نیز از دیگر خصوصیاتی است که باید در انتخاب مواد مورد استفاده برای ساخت شانه ها و کارتن های حمل تخم مرغ درنظر گرفته شوند. مصرف کنندگان علاقه دارند مواد غذایی را که میخرند از بیرون بسته بندی مشاهده کرده و کیفیت آن ها را به طور بصری مورد ارزیابی قرار دهند . زیبایی بسته بندی و همچنین طراحی زیبا نیز به خرید توسط مشتریان کمک شایانی خواهد کرد. بنابراین، این خصوصیات نیز در بسته بندی تخم مرغ باید مد نظر قرار گیرد.

بسته بندی و ساخت شانه های تخم مرغ

از قدیم الایام روش ها و مواد مختلفی برای بسته بندی و حمل و نقل بهینه تخم مرغ مورد استفاده قرار میگرفت. به طور سنتی استفاده از سبد های حصیری، قرار دادن تخم مرغ در جعبه چوبی پر از کاه یا ماسه از روش های مرسوم میباشند. از نظر صنعتی تولید شانه های نگهدارنده تخم مرغ انقلابی را در این زمینه ایجادکرد که به حفظ بهتر تخم مرغ منجر شد. مواد مختلفی برای ساخت شانه های تخم مرغ مورد استفاده قرار می گیرند که اغلب قابل بازیافت هستند مانند کارتن، فیبر، پلی استر و پلاستیک
در تحقیقی در این زمینه سه نوع شانه تخم مرغ فیبری، کارتنی و پلاستیکی را از نظر قدرت حفاظت تخم مرغ در خلال حمل و نقل مورد آزمون قرار دادند. در نهایت مشخص شد که در روند حمل توام با احتیاط  کامل، اختلاف معنی داری از نظر میران شکستگی تخم مرغ وجود نداشت اما در عملیات حمل و نقل در شرایط بد مانند جاده های خاکی یا ناهموار، میزان شکستگی در شانه های پلاستیکی به طور چشمگیری در مقایسه با دو نوع دیگر کاهش داشت. در تحقیق دیگری به بررسی میزان نقش شکل و طرح کارتن های حمل و نقل، میزان شکستی و ترک خوردگی ها را در حد میکرون مورد آزمون قرار دادند. آن ها اعلام کردند که حتی شکل و طرح کارتن هایی که شانه ها درون آنها قرار میگرند نیز برمیزان شکستگی احتمالی تاثیر گذار است

 

مزایای شانه فیبری
این شانه ها که اغلب از مواد بازیافتی ساخته میشوند تخم مرغ را در دمای مطلوب نگهداری کرده و به روش مهندسی طراحی شده اند . علاوه بر این باز و بسته کردن درپوش آن ها نیز آسان بوده و به آسانی در دست جای گرفته و حمل و نقل آسانی دارند. بسیاری از مردم معتقدند که مواد غذایی که موادی طبیعی هستند باید توسط مواد طبیعی مورد محافظت و حمل و نقل قرار گیرند تا خصوصیات خود را به خوبی حفظ نمایند. بنابراین شانه های فیبری را ترجیح میدهند. همچنین خرید تخم مرغ های بسته بندی شده با شانه های فیبری نشان از علاقه خریدار به حفظ محیط زیست نیز تلقی میشود
.

امروزه اهمیت عامل تنوع و بازاریابی و طراحی زیبا در تولید محصولات، غیر قابل انکار است. شانه های فیبری به خوبی از پس این عامل نیز بر می آیند چرا که میتوان رنگ ها و طرح های بسیاری را به آنها داد و به این ترتیب بازار پسندی آن ها را افزایش داد. علاوه براین، نشان شرکت ها نیز در بسته بندی های رنگی به راحتی قابل تشخیص میباشد. بررسی روند بازار در اروپا حاکی از آن است که کاربرد شانه های فیبری ارتباط  تگاتنگی با حفظ کیفیت تخم مرغ دارد . شانه های فیبری جدید با مواد بازیافتنی ساخته شده است که در تولید آن ها از مواد خام قابل بازیافت استفاده میشود و در عین حال در روند تولید آن ها گاز دی اکسید کربن نیز تولید نمیشود و در نهایت محصول تولیدی قابل تجزیه در طبیعت میباشد. این امر منجر به دوستدار محیط زیست اطلاق شدن این محصولات شده است ویژگی دیگر این شانه ها عدم تولید صدا و احتمال ایجاد جراحت در شخص حمل کننده در هنگام جابه جایی است. تخم مرغ در این بسته بندی ها میتواند تنفس کرده و خواص طبیعی خود را حفظ کند.
از آنجایی که شانه های فیبری محیطی خشک برای حمل و بسته بندی تخم مرغ ایجاد میکنند. بنابراین امکان ایجاد آلودگی قارچی به حداقل میرسد همچنین این شانه ها خاصیت ضربه گیری داشته و در دماهای مختلف (۱۰- تا ۳۵+درجه سانتی گراد) شکل طبیعی خود را حفظ میکنند.

    در کشور ما ایران به این موارد در بسته بندی تخم مرغ کمتر اهمیت داده میشود حتی به جرات میتوان گفت پست ترین مواد اولیه و کاغذ مخصوصا دربسته بندی های کارتن و فیبری برای کارتن تخم مرغی درنظر گرفته می شود.و در بعضی موارد دیده شده که فقط وزن کارتن بسته بندی و ارزان بودن برای تولید کنندگان تخم مرغ اهمیت دارد. وتعداد کمی از تولید کنندگان به موارد ذکرشده اهمیت میدهند.

    لذا پیشنهاد ما به شما صنعت گران بخش تخم مرغ این است که با در نظر گرفتن سلامتی مصرف کنندگان و همچنین توجه به برندینگ و زیبایی محصولتان فقط ملاک ارزانی را مورد نظر قرار ندهید و با مطالعه این مقاله با دید بهتری نسبت به بسته بندی محصولتان اقدام نمایید.

دو طرح پیشنهادی برای بسته بندی تخم مرغ

بسته بندی های رایج مقوایی تخم مرغ، سالها و سالهاست که بدلیل کاربری مناسب بدون تغییر مورد استفاده قرار گرفته است ولی این بدین معنا نیست که قابلیت تغییر ندارند

طراحان مجارستانی
اخیراً طراحان گرافیک مجارستان توانسته اند مدل جدیدی از بسته بندی مقوایی (یک لایه) تخم مرغ را ارائه دهند، که درعین داشتن فضاهای خالی زیاد، محصول را هم مصون نگاه می دارد
این بسته‌بندی از مقوای تحت امواج میکرو ساخته شده و در مرحله‌ی بُرش، تنها تعدادی برش بیضی‌ شکل در یک ورق مقوای یک‌ تکه ایجاد شده است. به راحتی حمل می‌شود و ضمن اینکه محافظت خوبی از تخم‌مرغ‌ها به عمل می‌آورد، خریدار می‌تواند بدون بازکردنِ بسته، از سالم بودن تخم‌مرغ‌های داخلش مطمئن شود. پس از استفاده، جعبه‌ی مقوایی تا می‌شود و فضای کمتری را به عنوان زباله اشغال می‌کند.

طراحان روسی

اخیراً طراحان روسی، جعبه کاغذی هوشمندی را ابداع کرده‌اند که تخم‌مرغ را بدون آب درون خود می‌پزد
این بسته‌بندی شامل یک لایه شیمیایی است که در زمان تحریک به تولید حرارت پرداخته و تنها در دو دقیقه تخم‌مرغ خام را می‌پزد.لایه بیرونی این جعبه از نوعی مقوا ساخته شده که بطور سنتی برای ساخت جعبه‌های تخم مرغ بکار می‌رود.در زیر این لایه، سه لایه دیگر نیز وجود دارد. در یکی از آنها هیدروکسید کلسیم و مواد شیمیایی دیگر تزریق شده و دیگری یک لایه هوشمند دارای آب و یک کاتالیزور است.بین این دو لایه داخلی یک غشا قرار دارد که با کشیدن یک نوار مقوایی برداشته می‌شود. در این زمان، هیدروکسید کلسیم به آب درون لایه هوشمند واکنش نشان داده و حرارت کافی را برای پختن تخم‌مرغ درون آن فراهم می‌کند.
اگرچه تخم‌مرغ در این شیوه پس از دو دقیقه پخته می‌شود، اما فرایند گرمایشی درون این بسته‌بندی تا سه دقیقه بطول می‌انجامد. کاربران بر اساس تمایل خود برای مصرف تخم‌مرغ به شکل عسلی یا کاملا پخته می‌توانند با برداشتن سر جعبه از آن استفاده کنند.

فهرست
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟