همه چیز درباره بسته بندی قوطی فلزی

بسته بندی قوطی اولین بار در سال 1810 توسط پیتر دوراند پایه گذاری شد و پس از تحقیقات فراوان توانست قوطی کنسروی با ورقه نازکی از آهن بسازد و آنرا به صنعت کنسرو سازی در سال 1818 معرفی نماید.

بسته بندی فلزی
این طرح در ابتدا دارای نقص هایی از جمله نحوه باز کردن قوطی کنسرو و عوض شدن مزه غذا کنسرو شده بود. با گذشت زمان ابتدا درب باز کن اختراع شد و مشکل باز کردن درب قوطی کنسرو حل شد. امروزه دستگیره هایی بر روی درب قوطی طراحی شده که به درب آسان باز شو نیز معروف است.

برای مشکل عوض شدن مزه غذا نیز آشپزها با آزمون و خطاهای بسیار و تحقیقات صورت گرفته در این زمینه توانستند این مشکل را با اضافه کردن مقداری نمک به آب داخل قوطی حل کنند. نمک به دلیل حلال بودنش در آب باعث بالا رفتن درجه جوش شده و در نتیجه زمان کمتری برای پخت غذا نیاز است و باعث عوض نشدن مزه غذا می شود.

قوطی فلزی

با حل شدن مشکلات کنسرو کردن غذا و روانه شدن قوطی فلزی به بازار، روز به روز تقاضای آن بالا رفت و راهی جز ساخت دستگاه های مکانیکی برای ساخت این قوطی ها نبود.

میلادی هنری اوانز در سال 1849 توانست دستگاه قوطی سازی با ظرفیت تولید ساعتی 50 تا 60 عدد قوطی کنسروی تولید کند تا جوابگوی تقاضای روز افزون مصرف کنندگان باشد.

در سال 1898 جورج دبلیو کوب از ورقه آهن گالوانیزه به جای ورق حلبی استفاده کرد و توانست با این روش بسیاری از مشکلات گذشته را حل کند و به میزان زیادی این محصولات را بهداشتی کند.

وزن قوطی

قوطی از نوعی پروفیل فلزی تولید می شود. فرآیند تولید بدین گونه است که، ورق فولادی تغییر شکل می‌ یابد و به شکل گرد در می ‌آید. سپس لبه های ورق فولادی به هم جوش داده می شوند تا محصول لوله ای و گرد شکل تشکیل شود. بدین صورت قوطی فلزی تشکیل می شود.

وزن قوطی می تواند نقش مهمی در ساخت و ساز داشته باشد. نحوه محاسبه دقیق وزن قوطی نیازمند دقت بالا است. وزن قوطی با فرمول زیر محاسبه می شود:

)×2طول قوطی+ (m)  عرض قوطی×  ((m) چگالی آهن × ضخامت (mm) × طول شاخه (m) =وزن قوطی

قوطی فلزی
دستگاه قوطی سازی

در کارخانه جات تولید قوطی از دستگاه‌های قوطی سازی با کمک متخصصین برای تولید قوطی‌های مختلف مانند قوطی کنسرو، قوطی نوشابه و قوطی فلزی استفاده می شود.

برای تولید هر قوطی نیازمند تنظیمات متفاوت بر روی دستگاه هستیم به عنوان مثال برای قوطی کنسرو ارتفاع کمتری نسبت به قوطی رب گوجه دارد و همچنین قطر کمتری دارد.

برای تولید قوطی در ابتدا ورقه ها باید برش بخورند که با استفاده از دستگاه برش به اسم قیچی غلطکی، ورقه ها به ابعاد و اندازه های دلخواه ما برای تولید قوطی مورد نظر برش داده می شوند. این دستگاه باید سرعت و دقت بالایی داشته باشد چرا که ورقه های بیشتری در زمان کمتری و در ابعاد دقیق مدنظر برش دهد. سپس ورقه ها داخل دستگاه ساخت قوطی جای گذاری و قوطی مدنظر تولید می شود.

بسته بندی قوطی

قوطی سازی یکی از خدمات زیر مجموعه صنعت بزرگ بسته بندی است. امروزه اغلب محصولاتی که برای آشپزخانه استفاده می کنیم یا پلاستیکی هستند یا فلزی. قوطی های فلزی نیز یکی از موارد پرمصرف ماست.

کارخانه قوطی سازی، صنعتی است که در آن کارخانه ها ورق های فلزی را طی فرآیندی به قوطی های فلزی تبدیل می کنند. اغلب قوطی سازی برای موارد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلا برای بسته بندی رب گوجه فرنگی یا انواع کنسرو های تن ماهی و غذای آماده و … از بسته بندی قوطی استفاده می گردد.

تولید و چاپ قوطی فلزی

با گذشت زمان شکل ظاهری و چاپ و بسته بندی قوطی ها مورد توجه واقع شد. شکل ظاهری قوطی، مهندسین را وادار ساخت تا به دنبال روش هایی برای متمایز ساختن تولیدات خود از سایر رقیبان باشند. روش هایی از جمله ابعاد و اندازه متنوع قوطی، چاپ هایی متنوع و جذاب روی قوطی فلزی و…

با توجه به مصرف زیاد این محصول برای قشرهای مختلف با سنین متفاوت، نحوه چاپ و بسته بندی قوطی ها می تواند پیامی را در ذهن مخاطب و مصرف کننده مخابره کند. ابزار های مهمی که شاید هرکدام در نگاه اول کم توجه و کم اهمیت باشد اما با نگاهی دقیق و کارشناسانه می توان به این نتیجه دست یافت که با رعایت نکات چاپ و بسته بندی قوطی می توان حجم زیادی از بازار را به خود اختصاص داد.

ظروف بسته بندی فلزی

ظروف بسته بندی فلزی

امروزه مواد غذایی کنسرو شده محدود به مسافرت‌ و شرایط عدم دسترسی از منزل و مارکت‌ها نیست. با افزایش دغدغه های زندگی و کمبود وقت جهت تهیه مواد غذایی، شاهد استفاده روز افزون مواد غذایی کنسرو شده در خانه‌ها هستیم.

بسته بندی قوطی کنسرو به معنای پرکردن قوطی با مواد غذایی به حجم و وزن مناسب، گرفتن هوای داخل قوطی و درب گذاری و پلمپ کردن درب قوطی می باشد. از دستگاه های بسته بندی قوطی کنسرو برای بسته بندی مواد غذایی زیر استفاده میشود:

  • کنسرو ماهی
  • کنسرو لوبیا
  • کنسرو خورشت
  • کنسرو رب
کلام آخر

در پایان از شما کارآفرین و مصرف کننده محترم در حوزه بسته بندی قوطی و کنسرو دعوت به عمل می‌آید تا با مراجعه و بازدید از وب سایت ما، پس از آشنایی تولیدات صنایع بسته بندی گواتر کنترل در صورت احساس نیاز به دستگاه های ما در بخش تولیدات کسب و کار خود از تیم بازرگانی و فروش ما برای خرید و راه اندازی استفاده نمایید و همچنین از خدمات پس از فروش شرکت ما برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code