همه چیز درباره بسته بندی غذا و ماشین آلات صنایع غذایی

جهت محافظت از مواد غذایی، بسته ‌بندی امری لازم و ضروری خواهد بود. این محافظت شامل جلوگیری از هر گونه آسیب، آلودگی، فساد به مواد غذایی خواهد شد.

بسته ‌بندی مواد غذایی مستقیما بر ایمنی و کیفیت تأثیرگذار است. در صورتیکه اصول بسته ‌بندی به خوبی رعایت شوند، از سوی مصرف‌ کننده بازخورد بهتری داشته و بیشتر مورد توجه قرار می‌ گیرند.

از طرفی یک بسته ‌بندی شکیل و زیبا، برند تولید کننده را در نظر مشتری معتبرتر می ‌نماید. در ادامه مطلب در خصوص انواع بسته ‌بندی غذا و ماشین ‌آلات بسته ‌بندی غذا توضیحاتی ارائه خواهد شد.

بسته بندی مواد غذایی

ویژگی بسته بندی غذا

هدف از بسته بندی غذا، محافظت و نگهداری از محصول و امکان انتقال آن از محلی به محل دیگر است. یک بسته ‌بندی ایمن، طول عمر محصول را بالا می ‌برد و ماده غذایی را از فساد و خرابی حفظ می ‌نماید.

از طرفی بسته ‌بندی مناسب محصول، حمل و نقل و انتقال آن را جهت بازاریابی آسان تر می ‌کند. در صنایع بسته ‌بندی با کمک یک طراحی مناسب و بکارگیری تکنولوژی ‌های جدید، مشتری جذب شده و برندسازی محصول صورت می ‌پذیرد. به‌ صورت کلی بسته بندی غذا ویژگی‌ باید زیر را  دارا باشد:

 • شفافیت و درخشش جهت جلب نظر مشتری
 • قابلیت پذیرش چاپ
 • مقاوم در برابر نفوذ رطوبت
 • مقاوم در برابر نفوذ گازهای اکسیژن، نیتروژن و دی ‌اکسید کربن
 • امکان استفاده در ماشین ‌های لفاف
 • امکان چاپ حرارتی روی بسته
 • قابلیت شکل ‌پذیری
 • مقاوم در برابر فشار و ضربه
 • مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی در زمان انبار تا انتقال و فروش
 • جنس مناسب بسته ‌بندی و نبود مواد سمی در ساختار آن
 • ارزان و به‌ صرفه بودن

بسته ‌بندی صنایع غذایی

هر کدام از انواع مواد غذایی، از ویژگی خاص و منحصر به ‌فردی برخوردار هستند؛ بنابراین نیاز به بسته‌ بندی خاص خود را خواهد داشت. در یک بسته ‌بندی اختصاصی، مشخصات ماده غذایی کاملاً مشخص شده هستند.

بسته ‌بندی ‌های اختصاصی باید تمام فاکتورهای استاندارد را دارا باشند. شرکت‌ های بسته بندی غذا، با توجه به محافظت ماده غذایی در برابر عوامل بیرونی نکات دیگری را نیز در نظر می‌ گیرند. مقاومت بسته ‌بندی مواد غذایی در برابر نفوذ گرما، سرما، رطوبت و هوا بسیار مهم است. از اصلی ‌ترین موارد دیگر در این رابطه می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اطلاعات کامل محصول بسته‌ بندی شده
 • دما و شرایط نگهداری محصول
 • هشدار هایی جهت سالم ماندن محصول در برابر ضربه

ماشین آلات صنایع غذایی و بسته‌ بندی

امروز با کمک گرفتن از ماشین ‌آلات صنایع غذایی و بسته ‌بندی، در بسته بندی غذا پیشرفت چشمگیری صورت گرفته است. ماشین ‌آلات صنایع غذایی و بسته ‌بندی در کارخانجات و کارگاه‌ های تولیدی مواد غذایی کاربرد بسیاری دارند.

در خط تولید کارخانجات مواد غذایی با توجه به محصول تولیدی هر کدام از ماشین ‌آلات بسته ‌بندی از کاربرد خاص و ویژه خود برخوردار هستند. بسته ‌بندی مواد غذایی در خصوص کالاهای تولیدی از کارخانه تا فروشگاه، سپس از فروشگاه تا مصرف کننده، کاربردی هستند.

ماشین ‌آلات بسته‌ بندی مواد غذایی با توجه به نوع محصولی که باید بسته ‌بندی گردد، متفاوت خواهند بود. به عنوان مثال ماشین ‌آلات بسته ‌بندی محصولات مایع با محصولات جامد تفاوت دارند. در زیر با انواع ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی آشنا خواهیم شد.

ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی

انواع ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی

 • ماشین ‌‌آلات کیسه پرکن: این دستگاه جهت بسته‌ بندی مواد غذایی داخل ظروف مخصوص استفاده می ‌شود. مواد غذایی مانند ناگت، فیله و … ابتدا توزین و سپس توسط این دستگاه بسته ‌بندی خواهند شد.
 • ماشین ‌آلات پرکن مایعات و مواد غلیظ: مایعات و مایعات غلیظ توسط این نوع دستگاه و به کمک پمپ‌ های دنده ای بسته ‌بندی می ‌شوند.
 • دستگاه بسته ‌بندی پودری: مواد غذایی یا غیر غذایی مانند پودرهای شیمیایی، ادویه جات، پودر شیر و … توسط این دستگاه ابتدا توزین و سپس بسته‌ بندی می ‌گردند.
 • دستگاه بسته‌ بندی حجمی: این نوع دستگاه با کمک سلفون، لفاف یا کارتن مقوایی مواد غذایی مانند چای، قند، شکر، نمک، پودرهای شستشو و تمام موادی که نیاز به بسته ‌بندی محکم دارند را بسته ‎بندی می ‌نماید.
 • دستگاه بسته‌ بندی توزین ‌دار: جهت بسته ‌بندی مواد غذایی مانند بسته بندی خشکبار، حبوبات، آجیل، چیپس سیب زمینی،بسته بندی برنج، ژله و هر ماده غذایی خشکی که نیاز به وزن کشی دارد استفاده می‌ گردد.

بسته ‌بندی ظروف غذا و مواد خوراکی

در این قسمت به نوع دیگر بسته ‌بندی مواد غذایی خواهیم پرداخت. بسته ‌بندی مناسب ظروف غذا از بروز انواع بیماری‌ ها جلوگیری می ‌نماید؛ بنابراین نوع بسته ‌بندی بر سلامت مصرف ‌کننده تأثیر مستقیم دارد.

بسته ‌بندی ظروف غذا با توجه به نوع کاربرد آن ‌ها متفاوت است. اما آنچه در انتخاب بهترین بسته‌ بندی مهم و قابل توجه بوده، سلامت و کارایی محصول محسوب می ‌شود.

نکات مهم در انتخاب بسته بندی غذا

در انتخاب نوع بسته ‌بندی محصولات خوراکی مواردی باید رعایت گردند تا غذا یا ماده خوراکی سالم و با کیفیت اولیه به دست مشتری برسد. این موارد عبارتند از:

 • بسته بندی دارای مقاومت بالایی باشد تا شکل و ظاهر غذا تغییر نکند و با همان صورت اولیه به دست مشتری برسد.
 • سرما یا گرما به داخل بسته نفوذ نکند و کیفیت غذا حفظ شود.
 • دارای ظرفیت و گنجایش متنوع باشد.
 • سازگار با طبیعت و محیط زیست باشد.

شركت بسته بندي مواد غذايي

نوع و فرم بسته ‌بندی مواد غذایی توسط رستوران ‌ها، آشپزخانه ‌ها و شرکت های تولید کننده غذا و مواد خوراکی به یک رقابت در بین آن ‌ها تبدیل گردید.امروزه سفارش و خرید غذا و مواد غذایی و خوراکی ابعاد گسترده ‌ای پیدا کرد.

ممکن است مشتری در محل کار یا منزل بخواهند از مهمانان خود پذیرایی کنند. بنابراین برایش بسیار مهم بودهُ غذایی که سفارش داده با ظاهری زیبا، تمیز و در عین حال گرم و با کیفیت به دستش برسد. گاهی نیز ممکن است مشتری قصد داشته باشد از محصولات خشکبار و آجیل به عنوان یک هدیه استفاده کند و برای خارج از کشور ارسال نماید.بنابراین شکل ظاهری بسته ‌بندی در نظر مشتری بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

پک بسته بندی غذا

شکل و بسته بندی غذا یا ماده غذایی اولین موردی است که توجه مشتری را به خود جلب می ‌کند. در این صورت بسته‌ بندی باید کاملاً بی‌ نقص انجام شود. در ادامه به چند نوع از بسته‌ بندی ‌های غذا و مواد خوراکی اشاره می ‌نماییم:

 • پک بسته بندی غذا و مواد خوراکی
 • کارتن‌ بسته بندی غذا
 • بسته بندی وکیوم توسط دستگاه وکیوم بیرون ‌بر
 • بسته ‌بندی غذای گرم

بسته بندی صنایع غذایی

کارتن بسته بندی غذا

کارتن بسته بندی غذا در ابعاد و اشکال گوناگون تولید می شود. جنس کارتن بسته بندی غذا به حفظ حرارت غذا کمک خواهد کرد. همچنین در مقابل ضربه، فشار و رطوبت تا حد زیادی از غذا محافظت می کند. کارتن های با جنس لمینت علاوه  زیبایی،حفظ حرارت از مقاوت بلایی نیر برخوارد هستند. در صورت نیاز به دور کارتن های بسته بندی غذا نواری تحت عنوان نوار باند رول کشیده می شود که به زیبایی کار و برند سازی تولید کننده کمک خواهد کرد.

مزایای کارتن بسته بندی به شرح زیر می باشد:

 1. امکان طراحی و چاپ بسته بندی بر روی کارتن
 2. ایجاد فضای بیشتر جهت چاپ تبلیغات و اطلاعات
 3. حفظ کیفیت و گرمای غذا از رستوران تا محل مشتری
 4. حفاظت از غذا در برابر گرد و خاک، رطوبت و ضربه
کلام آخر

لزوم بسته ‌بندی محکم و بدون نقص بر کسی پوشیده نیست. مسلماً همان‌ قدر که تولید کننده سعی می‌ کند محصولات را بدون نقص بسته ‌بندی نماید، مشتری نیز تمایل دارد سفارش خود را با کیفیت تحویل بگیرد. امروزه پیشرفت تکنولوژی در صنعت بسته ‌بندی منجر به رونق کسب ‌و کارها‌ و اقتصاد شده است. مهم ‌تر این ‌که پیشرفت در صنعت بسته ‌بندی محصولاتی سازگار با محیط زیست تولید می ‌نماید؛ در نتیجه سلامت طبیعت حفظ می‌ گردد.

صنایع بسته بندی گواتر کنترل با دو دهه تجربه، متخصص در عرضه و تولید دستگاه  بسته بندی مواد غذایی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code