رنگ در بسته بندی

رنگ در بسته بندی یکی از پارامترهای موثر در بسته بندی،است. این مولفه اگر به درستی انجام شود. تاثیر زیادی در جلب نظر مشتریان و برانگیختگی احساسش نسبت به محصول دارد. و اگر به درستی و مرتبط با محصول و بسته بندی انتخاب شود. تاثیر زیادی در فروش و نهایتا سود آوری دارد. اگر به فروشگاه های عرضه مواد غذایی مراجعه کرده باشید، اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب کرده است بسته بندی است. حال اگر از یک محصول چند نوع بسته بندی وجود داشته باشد مطمئنا شما سمت محصولی  کشیده می شوید که طرح و رنگ متمایزتری نسبت به بقیه داشته باشد.

رنگ در بسته بندی|صنایع بسته بندی گواترکنترل

بیشتر افراد نسبت به تاثیرات رنگ بسیار حساس هستند .و همین عامل سبب شده تا رنگ بسته بندی نسبت به سایر پارامترها در ذهن مخاطب باقی بماند. البته نمی توانیم تنها رنگ را عاملی برای فروش بیشتر بدانیم چون مولفه های زیادی در فروش تاثیر گذار هستند. اما می توانیم این ادعا را داشته باشیم  انتخاب مناسب رنگ، در گرافیک بسته بندی تاثیر مثبت و زیادی دارد.

مثلا زمانی که شما یک محصول را همیشه در یک بسته بندی با رنگ مشخص خریداری کرده اید و اگر از کیفیت محصول هم رضایت داشته باشید. قطعا اولین اولویت شما برای خرید می شود. اما زمان که رنگ بسته بندی تغییر پیدا می کند ممکن است نظر شما نسبت به محصول هم تغییر کند و گرایش سابق برای خرید را نداشته باشید.

انتخاب طرح و رنگ در بسته بندی

معمولا بسته بندی هایی موفق هستند که از رنگ های قوی استفاده کنند. رنگ در بسته بندی محصولات غذایی باید مرتبط با نوع محصول هم باشد. اگر به بسته بندی شیرهای پاکتی نگاه کنید که انتخاب رنگ به درستی انتخاب شده است. مثلا برای شیرهای پرچرب از رنگ آبی فیروزه ای یا قرمز و برای شیرهای کم چرب از رنگ صورتی یا آبی روشن استفاده شده است. که فرد به راحتی از روی رنگ می تواند محصول مورد نظر را انتخاب کنید.

گاها برخی از صنایع از ترکیب رنگ ها برای بسته بندی استفاده می کنند. یک صنعت مواد غذایی بسته بندی های خود را از رنگ های سفید و آبی به رنگ قرمز و نارنجی تغییر داد، قدرت این رنگ ها در تاثیر گذاری بر روی مشتری فوق العاده بالا بود. و همین عامل سبب افزایش فروش و تحریک افراد به خرید شد.

با گسترش صنایع تولیدی متمایز کردن بسته بندی محصولات از لحاظ طرح و رنگ یک امر الزامی می باشد. تشابه در طراحی و رنگ دو برند ممکن است مشتری را دچار سردرگمی و انتخاب نادرست کند. رنگ در بسته بندی همانند طرح پر اهمیت است. موفقیت در تجارت پیش زمینه های زیادی می خواهد و شما یک شبه و تنها با تمرکز بر روی یک پارامتر به موفقیت نخواهید رسید. به طور مثال سیگار پر طرفدار مارلبرو با تغییر رنگ در یک برهه زمانی توانست نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کند و وضع فروش را از حالت افت به حالت ترقی عوض کند.

بهترین رنگ برای جذب مشتری

بهترین رنگ برای جذب مشتری

قطعا همه ی ما به این مسئله واقف هستیم که جنس مرغوب، باعث جذب می شود اما رنگ در بسته بندی محصولات مرغوب، نقش زیادی در جذب مشتریان دارد. توجه داشته باشد هر چه یک محصول مرغوب تر باشد. اما رنگ و بسته بندی مناسبی نداشته باشد عملا هیچ ایفای نقشی در بازار نخواهد داشت. در زیر نکاتی برای انتخاب رنگ در بسته بندی ذکر می شود که شایان توجه است

  • انتخاب رنگ زیبا: انتخاب رنگ زیبا باعث افزایش رغبت مشتری به خرید می شود. مثلا جعبه های رنگ کفش های بچه گانه می تواند تا مدت زمان زیادی مورد استفاده قرار بگیرد و یک وسیله سرگرم کننده برای کودک باشد. و با این کار میتوان بین بسته های یک محصول معنا و مفهوم خاص را بیان کرد.
  • انتقال مفهوم با رنگ خاص: معمولا با زدن رنگ های خاصی بر روی محصول پیام هایی درج می شود که انتقال مفاهیم این پیام ها با کمک رنگ ها و حفظ ماندگاری اثر محصول را بیشتر می کند.
  • انتخاب تک رنگ: در بیشتر موارد تنها از یک رنگ برای بسته بندی استفاده نمی شود و ترکیب رنگها می تواند ایده ای خلاقانه به وجود بیاورند. هر چند بعضی از محصولات همچنان تک رنگ عرضه می شوند و این موضوع بیانگر انتقال پیام صلابت و اقتدار است. در محصولات مردانه این بسته بندی تک رنگی بیشتر دیده می شود.
  • انتخاب رنگ آبی: انتخاب رنگ آبی قوی و آرامبخش برای محصولاتی از قبیل اسپری های خوشبو کننده و تمیزکننده سطوح نشان دهنده ی حس پاکی و پاکیزگی است.گاها محصول مورد نظر لطیف و ملایم هستند. مانند محصولات بهداشتی نوزادان که معمولا از رنگ های روشنی چون آبی، صورتی یا زرد استفاده می شود.
  • انتخاب رنگی لوکس: در برخی موارد نیاز به بسته بندی لوکس است مثلا شکلات پذیرایی، عطر و وسایل لوکس و غیره که علاوه بر رنگ اصلی از رنگ های طلایی یا نقره ای هم استفاده می شود تا محصول گران قیمت و لوکس به نظر بیاید.
  • رنگ های مقدس: ابتدا ویژگی های بازار هدف را بررسی کنید و سپس بر اساس این ویژگی ها بسته بندی محصول را طراحی کنید. مثلا در برخی از مناطق بعضی از رنگ ها مقدس تر هستند، پس محصولاتی که در بسته بندی خود به این رنگ ها اشاره کرده باشند معمولا مشتریان بیشتری را هم جذب می کنند.

محصولات رنگی رنگی
انتخاب رنگ با توجه به کاربرد در بسته بندی

انتخاب رنگ در بسته بندی از آن جهت اهمیت دارد که بتوانید هر رنگی را در موقعیت مناسب انتخاب کنید. برای تمام بسته بندی ها، رنگ سبز نشانه طراوت و تازگی نیست و در پاره ای از مواقع می تواند دلیل بر فساد و پوسیدگی باشد. مثلا در صنایع بسته بندی سبزیجات رنگ سبز بیانگر طراوت و تازگی است. اما در گروهی دیگر مانند لبنیات نمی تواند انتخاب درستی باشد. موضوع دیگر انتخاب رنگ بر اساس ویژگی های محصول است. مثلا یک محصول مانند چای گیاهی جهت آرامش اعصاب مصرف می شود که اگر برای بسته بندی آن هم از رنگ های ملایم استفاده شود قطعا تاثیر گذاری بیشتری خواهد داشت.

 کلام آخر

در صنعت بسته بندی بر روی المان های مختلفی کار می شود تا محصول  نهایی بتواند در بازاریابی موفق ظاهر شود. یکی از المان ها، رنگ در بسته بندی می باشد. در این مقاله به نقش طرح و رنگ در بسته بندی پرداختیم. رعایت اصول بسته بندی، نمایانگر ارزش کالاست. برای اطلاعات بیشتر در حوزه بسته بندی به وب سایت گواتر کنترل مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code