غذای سالم و نقش بسته بندی بر سلامت انسان

 غذا  یکی از عناصری است که سبب تامین انرژی ما برای ادامه حیات میشود و برای همین مصرف غذای سالم ازاهمیت بالایی برخورداراست 

شرایط بسته بندی محصولات

در سراسر دنیا و در همه صنایع برای بسته بندی محصولات، توجه به بعضی شرایط خاص و مرسوم الزامی و ضروری است. این شرایط مسلما عواملی هستند که زندگی نوین امروزی به آن نیاز دارد. بسته بندی بطور دقیق پروسه ای است که کالای مدنظر را جهت نگهداری، تقسیم و بازاریابی در یک وضعیت بهداشتی نگه می دارد.

رعایت مسائل بهداشتی در این پروسه حاوی دستورالعمل های سخت گیرانه است و باید تا جایی که امکان دارد از سیستم های کاربردی و بدون دخالت انسان استفاده شود.‌ افزون بر این بسته بندی بایستی از مواد اولیه و متریال هایی تولید شود که ترکیبات آن با مواد غذایی داخلش ترکیب نشود که این کار ‌مسلما بر روی سلامت انسان ها تاثیر بسزایی دارد. بکارگیری از مواد با کیفیت و مرغوب در پروسه بسته بندی، سلامت مصرف کننده را تامین می سازد.

هم چنین دقت و ملاحظه به مرغوبیت این جعبه بندی می تواند در بالابردن فروش کالا اثرگذار باشد. رقابت تنگاتنگ در بازار کار و هشیار بودن کاربران سبب بالا رفتن تمایل و انگیزه جهت طراحی زیبا بسته بندی در سازندگان این محصولات شده است تا در حیطه رقابت بتوانند پیروزمندانه رفتار کنند در این پروسه باید صادقانه رفتار شود و کالای مورد نظر همانی باشد که روی بسته شرح داده شده است.

جعبه بندی درست و زیبا می تواند در جذب مشتری و بالا بردن اعتبار تولید کننده تاثیر بسزایی داشته باشد، چنانچه کالایی فاقد این مورد باشد به هیچ وجه نمی توان توقع استقبال بی نظیر مشتری از کالای مدنظر را داشت. بکارگیری از مواد و متریال با کیفیت در ساخت این بسته ها کاملا بر روی سلامت انسان ها اثرگذار هستند.

نقش بسته بندی بر سلامت انسان
بسته بندی چه تاثیری بر سلامت انسان دارد؟

بسته بندی محصولات غذایی مقوله ای کاملا تخصصی و مهم است که قطعا بر روی سلامت انسان وداشتن غذای سالم تاثیر گذار است. با توجه به تحقیقاتی صورت گرفته بسته بندی تنها یک محافظ نیست بلکه می تواند تاثیرات نامطلوبی بر سطح کیفی کالا داشته باشد. اگر در پروسه بسته بندی متریال های با کیفیت بکار برده نشود شاهد نشت ترکیب ها به کالا خواهیم بود.

برای مثال در هنگام مصرف بعضی از لیوان های کاغذی یک بار مصرف با تغییر مزه نوشیدنی داغ مواجه می شویم. میزان نشت این ترکیب ها به داخل مواد غذایی با افزایش دما، افزایش طول مدت نگهداری و زمان تماس، افزایش می یابد.

پلی کربنات، پلیمری است که در تهیه انواع وسایل مانند شیشه های شیر نوازد و بطری های آب معدنی استفاده می شود و عوارضی مانند ناباروری، افزایش وزن و دیابت، تغییرات رفتاری، بلوغ زود رس، سرطان سینه و پروستات، عوارض قلبی و عروقی بر انسان دارد.
کاتالیزور آنتیموان در تهیه بطری آب، نوشیدینی و ظروف غذا استفاده می شود و عوارضی مثل تشکیل تومورهای ریوی، افزایش سطح چربی خون، بروز بیمارهای عروقی و مسمویت های دوران حاملگی را دارا می باشد.

لذا با آگاهی مصرف کننده از اثر های این ترکیبات و آموزش نحوه استفاده صحیح از مواد پلاستیکی شامل استفاده در دمای مناسب، عدم استفاده مجدد از بطری های پلاستیکی، تغییر سبک زندگی و کاهش مصرف مواد پلاستیکی می توان به حفظ ایمنی و سلامت جامعه کمک کرد.

غذای سالم
مهم ترین نقش بسته بندی بر سلامت انسان

اصلی ترین نقش بسته بندی بر سلامت انسان و حفظ مصونیت و سطح کیفی کالا ها در طی پروسه تقسیم تا استفاده از آن به تشریح زیر می باشد

 • افزایش زمان ماندگاری
 • حفظ مواد غذایی داخل این جعبه ها در مقابل عوامل محیطی
 • خاطر جمعی از سلامت و صحت غذا در مقابل میکروارگانیسم ها
 • استقامت در مقابل تحولات فیزیکی، زیستی و شیمیایی در زمان جابه جایی، انبارداری و استفاده.
 • ارائه داده های مرتبط با کالای مدنظر به شکل لیبل حاوی: اسم کالا، اسم و نشانی سازنده، تاریخ ساخت و انقضا، شماره پروانه ساخت، سری ساخت، اسم مواد تشکیل دهند، چگونگی نگهداری و…
 • ارائه داده های مرتبط به ظرف های پلاستیکی در کف آن حاوی: نام موسسه، شماره پروانه ساخت، جنس مواد و…
 • بالا بردن میزان ایمنی و سلامت

انتخاب درست مواد اولیه در بسته بندی محصولات

برقراری تناسب و هماهنگی میان حفظ و نگهداری مواد غذایی و ماده تولید کننده بسته بندی محصولات جزء ضروری برای داشتن غذای سالم است .در ساخت بسته ها از تلفیق چند ماده استفاده شود، زیرا تنها یک لایه توانایی فراهم سازی احتیاجات مورد نظر را نخواهد داشت، بدین جهت از بسته بندی هایی که از چند لایه ساخته شده اند استفاده می شود.

چرا که در صورت یک لایه بودن امکان ورود انواع میکروب ها به داخل مواد غذایی وجود دارد و این مسئله  سبب نداشتن غذای سالم میشود ومی تواند روی سلامتی انسان ها تاثیر مستقیمی داشته باشد. یکی از عوامل عمده در تعیین بسته بندی برای مواد غذایی، مد نظر قرار دادن اثرات متقابل کالا و جعبه بندی نسبت به هم می باشد.

عمده ترین خصوصیاتی که در تعیین مواد ساخت بسته مورد ملاحظه واقع می شود عبارتند از:

 • عدم واکنش متقابل میان کالا و ماده بکار برده شده در طراحی بسته
 • استقامت مواد بسته در مقابل اکسیژن، بخار آب، ضربه و سوراخ شدگی
 • استقامت حرارتی ماده بکاربرده شده در ساخت بسته
 • عدم اثربخشی تاثیرات نور روی مواد غذایی

انتخاب درست مواد اولیه در بسته بندی
تاثیرات بسته بندی محصولات غذایی بر روی سلامتی

نیاز به بسته بندی جزء اصلی برای داشتن غذای سالم به شمارمی رود ، چنانچه مواد تولید کنند ظروف مطلوب نباشد می تواند هم بر مواد غذایی داخل آن هم بر روی سلامتی انسان ها اثرات نامناسبی بگذارد. بایستی دقت کنید که هر گونه محصولات غذایی به یک مدل بسته بندی احتیاج دارند تا مواد واقع شده در آن به خوبی نگه داری شوند.

در حال حاضر با بالاتر رفتن جمعیت، احتیاج رده های متنوع سنی، بالا رفتن مصرف غذا در خارج از خانه احتیاج به بکارگیری ظروف یکبار مصرف به صورت چشمگیری افزایش یافته است. این ظروف رایج از جنس پلاستیک می باشند.
در مجموع پلاستیک ها فرآورده های حاصل از پلیمریزاسیون می باشند که از تجزیه مواد اولیه ای به اسم مونومر ساخته شده اند. مونوم ها موادی کشنده ،خطرناک و برای تندرستی و سلامتی انسان زیان بخش می باشند.

چنانچه پلیمر های غیرفعال و بی اثر باشند مسئله ای ایجاد نمی کنند. ولی همواره در پروسه ساخت پلیمرها به میزان کمی مونومر باقی می ماند به همین علت در بکارگیری این مواد در ساخت پلاستیک ها برای ظروف غذا بایستی کاملا محتاطانه عمل کرد.زیرامصرف غذای سالم ازاهمیت بالایی برخورداراست. بکارگیری نادرست از ظروف پلاستیکی سبب رها شدن مواد آلی و تلفیقات شیمیایی موجود در لبه های ظروف و وارد شدن آنها به درون محصولات غذایی می شود که بکارگیری آنها روی سلامتی انسان ها تاثیر منفی خواهد  داشت و امکان دارد مشکلات گوارشی و حتی ایجاد برخی بدخیمی ها را در پی داشته باشد.

کلام آخر

بکارگیری همیشگی از بسته بندی پلاستیکی در اجتماع یک تهدید عظیم جهت از بین بردن محیط زیست و همچنین نابودی سلامت انسان ها می باشد زیرا این نوع ظروف افزون براین که سبب منتقل نمودن انواع بیماری به اشخاص مصرف کننده می شوند در مسیر تجزیه هم به مدت زمان زیادی نیاز دارند. در این مقاله  به نقش بسته بندی بر سلامت انسان واهمیت غذای سالم آشنا شدید. امید است با بسته بندی درست و اصولی محافظ سلامت افراد جامعه باشیم.
با پیوستن به خانواده 20 ساله صنایع بسته بندی گواتر کنترل گامی بلند در راستای اعتلای هر چه بیشتر فروش محصولات خود بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code